När:
18 september, 2025 kl. 12:00 – 23 september, 2025 kl. 17:00 Europe/Stockholm Tidszon
2025-09-18T12:00:00+02:00
2025-09-23T17:00:00+02:00
Var:
Järla Sjö
Ovanför Stentrappan

Hej,

Här kommer uppdaterad information om vattenläckan och nödvändiga kommande vattenavstängningar.

Notera att dessa kommande vattenavstängningar inte berör Turbinvägen 12 och Gustaf de Lavals väg 11 och 13.

Det avstängda varmvattnet igår kväll berodde på ett missförstånd mellan oss och entreprenören. Vi ber ännu en gång om ursäkt för detta och det krångel det orsakade för er som t ex räknat med en varm dusch hemma under kvällen.

Idag torsdag 18 september är varmvattnet påslaget igen, men det kan komma att stängas av tillfälligt, i kortare perioder mellan kl. 08.00 och 17.00, om entreprenören behöver arbeta utan att vatten flödar.

I morgon fredag 19 september, samt eventuellt under måndag, 22 september och tisdag 23 september kommer samma upplägg som under torsdagen att gälla – d v s varmvattnet är påslaget, men kan stängas av i kortare perioder p g a pågående arbete.

Ovanstående upplägg pågår under tiden som entreprenören förbereder slutgiltig lagning av läckan. För att laga behövs speciella reservdelar, som är beställda.

P g a osäkerhet angående när reservdelarna kan vara på plats kan vi inte planera exakt dag/datum för den slutgiltiga lagningen ännu men vi hoppas att detta kan bli någon av de närmast kommande vardagarna. Vid detta tillfälle, ev. under fredag, måndag eller tisdag nästa vecka beräknas vattnet att behöva stängas av under ett antal timmar.

Ingen avstängning planeras i helgen.

Vi återkommer per mail med dag/datum angående avstängningen så snart vi har möjlighet. Notera att det snabbaste sättet att hitta uppdateringar är på föreningens gruppkonto på Facebook (bli medlem om du inte redan är det!): https://www.facebook.com/share/g/16LY9CRyTh/?mibextid=wwXIfr. Info finns även på webben (dock dröjer det ofta lite längre innan infon kommer dit).

Notera att kommande vattenavstängningar enbart gäller adresserna: Järla Sjöbrinken 10, Vackra kullans väg 1,3, 5 och Järla Sjöpir 1, 3, 5, 7, 9. Övriga adresser i föreningen (se i början av meddelandet) är opåverkade av det pågående arbetet.

OBS! När vattnet slås på efter att ha varit avstängt en tid kan det vara ”missfärgat” (brunt, rostigt). Missfärgningen kommer från rost i ledningarna och vattnet är ofarligt att dricka.

Så här skriver Nacka Kommun t ex, som gott råd efter en annan vattenavstängning:

När vattnet varit avstängt är det bra att tänka på:

-Öppna kranen försiktigt – det kan finnas luft i ledningarna.

-Spola några minuter tills vattnet är klart. Missfärgat vatten kommer från rost i ledningarna och är ofarligt att dricka.

-Vänta ett tag med att tvätta kläder. Rosten kan ge missfärgning på ljusa kläder.

Hälsningar,

BRF Fyren

Styrelsen

 

Cookie-samtycke med Real Cookie Banner